Blog

Vernisáž výstavy obrazů v Ústi nad Labem 3.10.2019

Gennadij Avdějev v Otázkách šéfredaktora

Rozhovor s Gennadiem Avdejevem

Gennadij Avdějev v Otázkách šéfredaktora

V Ústí už žije dvacet let. Nejdříve Rus Gennadij Avdějev trénoval vodní pólisty, dnes se živí malováním obrazů. Ten nejdražší prodal ústecké chemičce za 70 tisíc korun.

více na stránkách Ústeckého Deníku

avdejev-autoportret
Co malujete nejčastěji, je Ústí a okolí pro vás velkou inspirací?
V Ústí je největší inspirací hrad Střekov, který už mám namalovaný ze všech stran. Pak je to určitě údolí Labe a maloval jsem i Větruši.
Jak se vám líbí její hotelová přístavba?
Nejdříve jsem s tím nesouhlasil, ale když to dali do stejné barvy, tak to neruší. Jen mohli dodržet stejný styl oken.

Kdy jste vlastně začal malovat?
Když byly dceři tři roky, koupil jsem jí vodovky a chtěl jsem jí ukázat, jak se s nimi maluje. Ze svého obrázku jsem byl překvapený, vypadal dobře. Netušil jsem, že umím tak malovat. Dceři je nyní 34. Vždycky se mi umění líbilo.

Jaké malířské dílo obdivujete?
Líbí se mi malíři vlámské školy, takoví krajináři ze 17. století. Ovšem dnes už maluji vše, krajinkami jsem začínal.

Jak jste se dostal do Čech a do Ústí?
Studoval jsem v Moskvě se svou budoucí ženou, která přijela do Ruska z Prackovic nad Labem. Tam jsme se spolu seznámili, oženili a narodily se nám děti. V Moskvě jsme žili až do roku 1992. Po příchodu Jelcina do prezidentského křesla se situace v Rusku zhoršila, tak jsme se rozhodli odejít do Čech.

Ruský malíř žijící v Ústí nad Labem Gennadij Avdějev.Jakým směrem se zhoršila?
Tehdy se rozpadl Sovětský svaz a nikdo nevěděl, co bude. Měli jsme strach i z občanské války.
Jakou jste si zde našel práci?
Nejdříve jsem měl pracovat ve slovenských Piešťanech, ale nakonec jsem skončil v Ústí. Stal jsem se trenérem vodního póla Spolchemie.

Jak se vám tu dařilo s týmem vodního póla?
Byl jsem tady tři a půl roku, vždy jsme byli mistři republiky, dokonce jsme se dostali i mezi šestnáct nejlepších týmů Evropy. Přitom čtrnáct z nich byly profesionální týmy. My jsme trénovali jen čtyřikrát týdně po práci.

Proč jste skončil s vodním polem?
Žádal jsem o zvýšení platu, ale oni na to nepřistoupili. Tak jsem v roce 1996 odešel a plně jsem se začal věnovat umění. S tím trénováním to moc dohromady nejde.

Českou reprezentaci jste někdy trénoval?
Jen dorostence, do áčka mě moc nechtěli vzít, přitom jsem byl jediným profesionálním trenérem v republice a půl družstva byla z mého Ústí. Napsal jsem i příručku jak trénovat vodní pólo, ale do reprezentace jsem se nedostal.

více na stránkách //ustecky.denik.cz/zpravy_region/avdejev-ja-a-akty-nic-sprosteho-jen-prdelka-byla-videt-20121028.html

MŮJ SVĚT od 27. 6. do 12.10.2014

Gennadij Avdějev pochází z Moskvy, od svých osmatřiceti let žije v Čechách. Výtvarnému umění se naučil v moskevských galeriích, kde studoval práce starých mistrů holandské a ruské školy. Velice výrazně zasáhl do umělcovy tvorby život v Čechách. Oblíbil si přírodu v Českém středohoří, zejména krajinu kolem Labe. Mnohá místa dokáže zachytit na svá plátna několikrát,…
Podrobnosti

Malíř Gennadij Avdějev vydal kalendář

[highlight]Ústí nad Labem - Krajinky, hlavně blízké okolí řeky Labe, zachycuje na svých obrazech ruský malíř Gennadij Avdějev. Muž, žijící a tvořící dvacet jedna let na Ústecku.[/highlight] [spacer] Oleje maloval v letech 2007 až 2013, jejich dvanáct reprodukcí tvoří kalendář pro rok 2014, který malíř nabízí v knihkupectvích, galeriích, trafikách v centru města, v OC…
Podrobnosti

Chrám hostí Avdějevovovu výstavu

[highlight]ÚSTÍ NAD LABEM - Na padesát pět obrazů, většinou olejů a poprvé i akvarely, představuje malíř Gennadij Avdějev v kostele sv. Vojtěcha. Jeho pravidelná podzimní exhibice vystřídala včera v chrámu retrospektivu obrazů dalšího ústeckého umělce Zdeňka Koška.[/highlight] [caption id="attachment_2575" align="aligncenter" width="605"] Malíř a muzikant.Výstava u svatého VojtěchaAutor: DENÍK/Radek Strnad[/caption] „První výstavu jsem měl v těchto…
Podrobnosti

G. Avdějev daroval Ústí obraz

13.04.2007 Primátor města Jan Kubata se dnes setkal s malířem Gennadijem Avdějevem, aby mu poděkoval za jeho dar městu – obraz s názvem Střekov.

Gennadij Avdějev s primátorem Janem Kubatou, v pozadí darovaný obraz "Střekov."

Gennadij Avdějev s primátorem Janem Kubatou, v pozadí darovaný obraz "Střekov."

Obraz, který nyní zdobí jednu ze zasedacích místností v primátorské části budovy magistrátu, zachycuje pohled na hrad Střekov od Vaňova. Je namalován technikou olej na plátně.

„Jsem rád, že se právě Ústí nad Labem stalo druhým domovem pana Avdějeva. Díky tomu objevil krásu okolní přírody, kterou zdařile zachycuje na svých plátnech,“ uvedl primátor města.

Narážel tak na okolnost, že umělec narozený v Moskvě žije od roku 1992 v Ústí nad Labem. Malíř si brzy zamiloval severní Čechy a krásu Českého středohoří, Polabí a českých hradů přenesl i na svá plátna. Uměleckým výrazem a tematickým zaměřením jeho díla připomínají obrazy známého ústeckého romantického malíře 19. století Ernsta Gustava Doerella. Ústecká veřejnost se bude moci seznámit s tvorbou Gennadije Avdějeva počátkem října letošního roku, kdy by měl umělec uspořádat v prostorách dominikánského kláštera sv. Vojtěcha rozsáhlou výstavu.

Zdroj: www.usti-nad-labem.cz