Chrám hostí Avdějevovovu výstavu

ÚSTÍ NAD LABEM - Na padesát pět obrazů, většinou olejů a poprvé i akvarely, představuje malíř Gennadij Avdějev v kostele sv. Vojtěcha. Jeho pravidelná podzimní exhibice vystřídala včera v chrámu retrospektivu obrazů dalšího ústeckého umělce Zdeňka Koška.
Malíř a muzikant.Výstava u svatého VojtěchaAutor: DENÍK/Radek Strnad

Malíř a muzikant.Výstava u svatého VojtěchaAutor: DENÍK/Radek Strnad

„První výstavu jsem měl v těchto prostorách v roce 1997. Tehdy už jsem končil s prací trenéra ústeckých vodních pólistů,“ ohlédl se autor, který přišel do Ústí z Ruska.

„Na podzim, ještě než začne předvánoční shon, mají lidé větší zájem o umění. Přijdou, zastaví se a třeba si i obrázek koupí. Dělat podobnou výstavu na jaře či v létě by asi nemělo cenu,“ soudil výtvarník.

Jeho rodná země jej dodnes inspiruje, i některé z obrazů v chrámu ji zachycují. Tvrdí ale, že je u nich – oproti okolí Ústí – moc velká rovina. Snad i proto výstavě dominují obrazy Českého středohoří včetně řeky Labe v jejích nejrůznějších podobách a zákoutích.

„Téměř všechny obrazy vznikly během uplynulého roku. Lidé zde tedy uvidí spíš novinky,“ láká návštěvníky do kostela autor, spolupracující i s ústeckými výtvarnými skupinami Spolu a Rolous. „Navštěvuji jejich plenéry, jinak jsem ale spíš solitér,“ přiznal.

V kostele – oproti předchozím letům – nejsou vystaveny žádné ženské akty. „Chybí mi modely, nemám koho malovat,“ posteskl si Avdějev. „Možná i samy dívky mají zájem, ale asi za nimi málo běhám,“ smál se výtvarník. „A ve svém ateliéru pracuji skromně, není to moc vhodné místo na to, abych si tam zval nějaké modely,“ vysvětlil. „Přesto se aktům věnovat chci. Kdyby měla nějaká slečna zájem, ať se přihlásí,“ vyzval dívky i ženy.

Avdějevovy obrazy se dostaly i do Ameriky. Státy Evropy, v nichž má svá díla, už prý ani nepočítá. „Určitě jsou v Německu i v Holandsku, z Ruska je mám nejdál v Moskvě,“ tvrdil malíř. Celoročně představuje své obrazy v prostorách zámku v Trmicích.

„Maluji obrazy, abych přežil. Ale jaké je to štěstí! – vydělávat si milovanou činností,“ zní Avdějevovo motto. Sám připouští, že má dost různorodé obrazy.

„Všechny ale vycházejí z krásy a mého pohledu na ni. Každý jsem se snažil udělat tak, aby v něm krása byla,“ prozradil malíř. „Nezajímá mě teorie. Pro mě je důležité, aby byl obraz hezký.“

Přítomnost ovšem pro Avdějeva nehraje velkou roli. Loňská výstava, zachycující místa na Labi od Mělníka po Drážďany, ukazovala i místa tak, jak si je autor představuje o stovky let zpět. I letos má takové dílko, olej zachycující pohled na hrad Střekov zhruba od dnešního železničního mostu – ale před dvěmi sty roky.

Z ročních období malíř miluje podzim. Přesto se ale čas padajícího listí na jeho obrazech nevyskytuje tak často, jako ostatní období. „To proto, že vždy na podzim vystavuji,“ vysvětlil Gennadij Avdějev.

Zdroj: Ústecký Deník